Czy lekarz mógł jednak nie zauważyć ciąży?

Witam! Czy możliwe jest, by lekarz nie zauważył ciąży w 11 tygodniu? Badanie odbyło się ręcznie i przez USG. Dodam, że nie wspomniałam lekarzowi o możliwości ciąży, bo udałam się do niego na zwykłą cytologię. Podejrzenia powzięłam po wizycie.

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie

Witam,

taka sytuacja jest wykluczona – o ile do 6. tygodnia ciąża może być niewidoczna na USG, jak i niewykrywalna za pomocą badania palpacyjnego czy wziernikowego, tak w 11. tygodniu ciąży byłaby ona nie do przeoczenia, choćby z uwagi na zmianę w wyglądzie szyjki macicy. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/szyjka-macicy-przed-okresem-po-zaplodnieniu-w-czasie-ciazy.

Co oczywiste, również badanie USG bez wątpienia pokazałoby płód obecny w macicy w rozmiarach, który wyklucza przeoczenie go (ok. 4,5 cm). Odsyłam do infografiki: https://portal.abczdrowie.pl/plod-w-11-tygodniu-ciazy-zdjecia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.