Czy muszę leżeć aby donosić ciążę?

Witam, jestem w 19tc. Na początku w książeczce miałam wpisane 32 w rubryce szyjka macicy teraz 28 i lekarz zalecił oszczędny tryb życia i zero dźwigania, czy to już powód do poważnych zestawień skoro jeszcze nie mam zalecenia ciągłego leżenia? To moje pierwsze dziecko i bardzo się martwię, proszę o odpowiedź specjalistę

Redakcja abcZdrowie

Witam,

długość szyjki macicy w okresie ciąży nie jest stała – na wczesnym etapie ciąży (czyli w I, a także w II trymestrze ciąży) powinna wynosić 3-5 cm. W niezmiennym stanie (twarda, długa, zamknięta) szyjka macicy powinna utrzymać się aż do III trymestru.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/szyjka-macicy-przed-okresem-po-zaplodnieniu-w-czasie-ciazy.

Trudno powiedzieć, czy w Pani przypadku ryzyko przedwczesnego porodu jest duże, natomiast faktycznie skracająca się szyjka macicy przed 36. tygodniem ciąży może być wskazaniem do przedsięwzięcia szczególnych środków ostrożności.

Stąd też powinna Pani trzymać się zaleceń i wytycznych ginekologa prowadzącego ciążę – unikać stresu, wysiłku fizycznego, a także seksu. Ponieważ wszystko wskazuje na to, że szyjka macicy nie skraca się gwałtownie, nie ma powodu do obaw, niemniej na pewno nie należy lekceważyć sygnałów wysyłanych przez organizm.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/niewydolnosc-szyjki-macicy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.