Czy szyjka macicy jest skrócona?

Czy 2,9 cm dlugosci szyjki macicy w 24 tygodniu ciąży jest normalne czy jest skrócona?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

długość szyjki macicy podczas ciąży waha się między 3 a 5 cm, wraz z biegiem czasu nieznacznie się skracając (zwłaszcza w III trymestrze).

U Pani wszystko wskazuje na to, że długość szyjki macicy jest w normie, choć proszę pamiętać, że by stwierdzić, czy nie dochodzi do jej skracania należy skorelować obecną długość szyjki macicy z wynikiem poprzedniego badania – to powinno pokazać czy szyjka uległa skróceniu.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/niewydolnosc-szyjki-macicy.

Jeżeli jednak ginekolog prowadzący ciążę nie poinformował Pani o żadnych nieprawidłowościach ani nie zalecił spoczynkowego trybu życia, to nie ma Pani powodu do obaw. W razie gdyby miała Pani wątpliwości, proszę o nich poinformować lekarza – z pewnością wytłumaczy Pani stan szyjki macicy.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-bol-brzucha-w-ciazy-jest-niebezpieczny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.