Jak postępować z tak krótką szyjką macicy?

witam . jestem w 13 tc. od kilku dni mam bole podbrzusza i ginekolog po badaniu stwierdzil skróconą szyjkę macicy ktora ma 2,6 . nie wiem co zrobic w tkiej sytuacji , czy lezec i czekac czy jest jakies wyjscie leczenie tej szyjki . czy na takim etapie ciazy taka dlugosc szyjki macicy zagraza dziecku i czy mozna zalozyc szew lub pessar ? czy będę lezec juz do konca ciąży ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

długość szyjki macicy podczas ciąży mierzy zazwyczaj 3-5 cm. Wraz z biegiem czasu szyjka ulega nieznacznemu skracaniu się – to sygnał powoli zbliżającego się porodu.

Gdy jednak szyjka skraca się przedwcześnie, czyli już w II trymestrze, to jednocześnie zwiększa się ryzyko porodu przedwczesnego (to jest przed 37. tygodniem ciąży). Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/niewydolnosc-szyjki-macicy.

Niestety bez wyników Pani badań trudno wyrokować o przyszłości – o ewentualnym leczeniu powinien zadecydować lekarz prowadzący ciążę. Choć nadal nie zawsze można wskazać jednoznacznie przyczynę skracania się szyjki macicy, to podejmuje się leczenie jej niewydolności. Profilaktyką w tym wypadku bywa często podawanie syntetycznego progesteronu (którego niedobór może być przyczyną skracania szyjki macicy) oraz magnezu w celu zapobieżenia czynności skurczowej. O hormonie może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/progesteron.

Inne przyczyny skracania szyjki macicy to m.in.: infekcja wewnątrzmaciczna, predyspozycje genetyczne (w tym polimorfizm), hypoplazja i inne. Niezależnie jednak od przyczyny tryb spoczynkowy, unikanie wysiłku fizycznego i stronienie od seksu jest w tym wypadku koniecznie.

Pessar ginekologiczny z kolei zakłada się najwcześniej około 20. tygodnia ciąży, choć niekiedy lekarz decyduje o wcześniejszym terminie. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/pessar-ginekologiczny.

By rozwiać Pani wątpliwości i obawy, sugeruję skontaktowanie się z ginekologiem – powinien Panią poinformować o zaleceniach, a także ewentualnym leczeniu, zarówno teraz, jak i w przyszłości.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.