Czy jest szansa że donoszę ciążę do końca?

Witam , od 24 tyg moja szyjka miała 4.1 cm była bada przez skurcze , w niedzielę pojechałam do szpitala ze skurczami i jest to 26 tydz szyjka skróciła się do 3.5 mam nakaz leżenja i brać luteine dopochwową i doustną , czy jest szansa że przy tej kuracji dotrwam do końca ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nie sposób tego ustalić – choć przyczyn niewydolności szyjki macicy może być wiele, to zazwyczaj są one trudne do ustalenia. Dlatego standardowym postępowaniem w takiej sytuacji jest przepisanie pacjentce syntetycznego progesteronuhormonu odpowiedzialnego za utrzymanie ciąży, którego niedobór może powodować poronienie lub poród przedwczesny. Poza tym można włączyć leki rozkurczowe i suplementację większymi niż standardowo dawkami magnezu. Do tego bezwzględnie tryb spoczynkowy – leżenie, unikanie wysiłku fizycznego i seksu. Często takie zabiegi wystarczą, by szyjka macicy przestała się skracać. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/niewydolnosc-szyjki-macicy.

Trudno powiedzieć, czy w Pani przypadku do wystarczy, niemniej dopóki długość szyjki macicy oscyluje w granicach 3 cm, to nie ma powodu do obaw. Proszę stosować się do zaleceń lekarza i w razie niepokojących objawów czy wystąpienia bólu skurczowego lub krwawienia niezwłocznie zgłosić się na IP. Tutaj znajdzie Pani informacje na temat symptomów przedwczesnego porodu: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-przedwczesnego-porodu.

Domyślam się, że ma Pani częstsze wizyty u ginekologa, co pozwoli na kontrolowanie stanu szyjki macicy i właściwe reagowanie, w przypadku gdyby leczenie nie przyniosło efektów. Proszę zatem zachować spokój i być dobrej myśli.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.