Czy leki na grypę osłabiły antykoncepcję?

Czy antykoncepcja w takim przypadku może zostać osłabiona? W 3 tygodniu stosowania tabletek antykoncepcyjnych zachorowałam na grypę, stosowałam różne leki na objawy grypy (gripblocker, nurofen, tabletki na gardło, sinupret, thiocodin). Przyjęłam też 3 dawki 75 mg tamivil. Wszystkie leki zażywałam w odstępie 4 godzinnym od tabletki antykoncepcyjnej, paracetamolu nie przekraczałam maksymalnej dawki 3000 mg, nie pojawiły się wymioty ani biegunka. Czy jeżeli tabletki przyjmowałam regularnie to antykoncepcja jest zachowana? Dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

leki na grypę lub przeziębienie nie powinny wpływać na działanie doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Jeżeli przyjmowała Pani tabletki antykoncepcyjne regularnie i zgodnie z zaleceniami producenta (które można znaleźć w ulotce dołączonej do opakowania), to antykoncepcja spełniła swoją funkcję – zwłaszcza, jeśli nie dokuczały Pani wymioty ani biegunka.

Podobne pytania pojawiały się w naszym serwisie. Można je znaleźć wraz z odpowiedziami ekspertów pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-thicodin-ma-wplyw-na-antykoncepcje,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wplyw-ketonalu-i-nurofenu-na-skutecznosc-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-lek-tamiflu-ten-wplywa-na-skutecznosc-vibin-mini.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.