Czy mam już spodziewać się porodu?

Dzisiaj byłam u ginekologa (36 tc) przy badaniu ginekologicznym stwierdził aż za nisko główkę dziecka. Kazał mi dużo odpoczywać i brać luteinę. Zauważyłam ze przy chodzeniu strasznie boli mnie podbrzusze, ból nie do wytrzymania. Aż słabo się robi przy tym. A gdy leżę jest wszystko w porządku. Od czasu do czasu poboli. Czy to oznacza ze mam powoli spodziewać się porodu? Czy taki ból jest normalny?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno powiedzieć, czy jest to już poród – raczej nic na to nie wskazuje, natomiast za mało napisała Pani o charakterze oraz umiejscowieniu bólu. Jednak w sytuacji gdy coś Panią niepokoi, warto skonsultować te dolegliwości z lekarzem, który będzie mógł wykonać badanie ginekologiczne oraz USG. Bez tego trudno mówić o pewnikach. Być może zainteresuje Panią artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/bole-brzucha-w-ciazy.

Bóle porodowe są dość charakterystyczne – różnią się zazwyczaj od innych dolegliwości bólowych pojawiających się na przestrzeni dziewięciu miesięcy. Przede wszystkim nasilają się z czasem – nie słabną nawet podczas odpoczynku czy zmiany pozycji. Dodatkowo okres przerwy między nimi jest coraz krótszy. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/skurcze-porodowe-rodzaje-objawy-skurcze-przepowiadajace.

Ponieważ wspomina Pani, że ból mija podczas leżenia, to prawdopodobną przyczyną bólu jest napierająca na kanał rodny główka dziecka bądź ucisk na okoliczne narządy. Niewykluczone, że bóle wynikają również ze skutku działania grawitacji, która mocno obciąża mięśnie oraz więzadła. Sugeruję stosować się do wytycznych lekarza odnośnie odpoczynku, zwłaszcza jeśli to przynosi Pani ulgę.

Więcej o ciążowych dolegliwościach pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/dolegliwosci-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.