Dlaczego mam bóle brzucha w 6 miesiącu ciąży?

Witam jestem w 6 miesiącu ciąży (26 tydzień 1 dzień). od kilku dni odczuwam ból na dole brzucha ( jak w czasie miesiączki) czy to normalne? Proszę o odpowiedź. pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam, wszystko zależy od charakteru tego bólu. Przyczyn może być wiele – taki ból może być stanem zarówno fizjologicznym, jak i patologicznym. Jeżeli ból to skurcze macicy, mające charakter krótkotrwały, powracające co pewien czas – mogą to być tzw. skurcze przepowiadające, czyli Braxtona-Hicksa i są naturalnym treningiem macicy przed porodem, najczęściej jednak pojawiają się na kilka tygodni przed porodem (lub ok. 30. tygodnia ciąży). Inną przyczyną Pani dolegliwości mogą być związane z rosnącym brzuchem bóle więzadeł oraz stale powiększającej się macicy – czasem te bóle porównywane są do lekkich dolegliwości miesiączkowych. Warto w takiej sytuacji zażyć lek rozkurczowy (oczywiście za zgodą lekarza i zgodnie z dozwolonym dawkowaniem) oraz zapewnić sobie wygodną pozycję do odpoczynku. O bólu związanym z więzadłami na tym etapie ciąży wspomina nasz ekspert w odpowiedzi na pytanie jednej z internautek: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-brzucha-w-6-miesiacu-ciazy Z kolei jeśli ból ma stałe natężenie, nie mija lub, co gorsza, staje się coraz silniejszy, należy wzmóc czujność. Ponieważ ciąża to stan wyjątkowej dbałości o siebie oraz o rozwijający się płód, sugeruję kontakt z ginekologiem prowadzącym ciążę. Więcej o bólu brzucha w ciąży w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-bol-brzucha-w-ciazy-jest-niebezpieczny. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.