Czy mi to przejdzie?

Mam na imię Magda i mam 16 lat. Nie wiem, co robić. Mam zeza i mam się pogodzić z tym, że tak zawsze będzie, mam dużo pieprzyków, czuję się wstrętna. Wszyscy mi mówią, że jestem ładną dziewczyną, a jak podchodzę do lustra, to zbiera mi się na wymioty i patrzę, czy mi coś nowego i ciekawego nie wyszło na twarzy. Z każdym dniem coraz mniej to wszystko mnie obchodzi, mówię sobie, że chcę umrzeć. Boję się, że będę sama przez całe życie i że nikt mnie nie pokocha. Patrzę na te wszystkie gwiazdy w tv i się zastanawiam, dlaczego one mają dobrze, a ja nie mam. Nie chcę mi się uczyć, ciągle się zastanawiam, czemu tak jest. Kiedyś byłam normalna, np. 2 lata temu, a teraz? Cały czas się odizolowuję od ludzi, bo mam tego zeza przeklętego. Czy mi to kiedyś przejdzie? Ta depresja niby.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Podłożem Twoich trudności nie jest depresja, ale bardzo niska samoocena. Nad tym w pierwszej kolejności dobrze byłoby popracować na psychoterapii. Zez nie jest przeszkodą w byciu piekną, atrakcyjną kobietą, pieprzyki tym bardziej. Problemem są Twoje nieprawdziwe przekonania na własny temat, jak na przykład to, że zawsze już będziesz samotna. Porównywanie się z tzw. gwiazdami nie ma sensu - nie porównujesz się z prawdziwą osobą, ale z marketingiem, z wizerunkiem kreowanym pod to, co się podoba, co się sprzedaje. Nie wiesz, jak wygląda ich prawdziwe życie. Zamiast więc porównywać się ze sztucznymi wzorcami, skoncentruj się na sobie i swoim życiu. Masz na nie znacznie większy wpływ, niż sądzisz.

Depresyjne myśli same z siebie nie przejdą, jeśli ich nie przepracujesz. Spróbuj umówić się na rozmowę z psychologiem w Twojej szkole lub poproś któregoś z rodziców, aby umówił Cię na taką wizytę w poradni.

Porozmawiaj ze swoimi przyjaciółmi o tym, co u Ciebie lubią. Zaufaj opiniom osób trzecich.

Pozdrawiam!