Czy mięśniaki są rodzinne?

Czy mięsniaki sa dziedziczne???? Moja mama miała parę lat temu operację usunięcia mieśniaka usunęli jej tez macice. Ja kobieta 25 letnia mialam histerioskopie usunięcie polipa trzonu macicy, teraz się dowiaduje że moja kuzynka od strony ojca ma mięśniaka i będzie mieć zabieg bym chciała się dowiedzieć czy to sie dzuedziczy czy ja tez jestem narażona na to ze za parę lat będę mieć mięśniaka????

Badania wykazują znaczną rolę czynników genetycznych, bo rzeczywiście mięśniaki macicy występują często "rodzinnie". Podobnie zresztą jak inne schorzenia ginekologicznie.

Proszę jednak pamiętać, że w Pani przypadku oznacza to jedynie, iż jest Pani w grupie ryzyka zachorowania a nie, że na pewno Pani zachoruje. Warto w takim przypadku pamiętać o regularnych badaniach.

Pozdrawiam serdecznie, życząc zdrowia

mgr Arkadiusz Ciołkowski, zielarz - fitoterapeuta www.poradazielarska.pl