Czy mogę mieć pewność, że moja córka rozwija się prawidłowo?

Witam moja córeczka ma 2latka i 7miesiecy... Co mnie nie pokoi... 1.Czesto kręci się w kółko 2.Mowi tylko mama i coś po swojemu 3.Nie umie naśladować zwierzatek 4.Nie rozumie co do niej mówię jedynie co to gdzie piciu i rozumie komendę idziemy się kąpać... 5.nie umie sama pić 6.jak coś chce to mnie ciągnie za rękę i pokazuje 7.lubi tylko grające zabawki 8.robi dziwnie rączką Dodam że jest bardzo radosnym dzieckiem... Często chce na rączki do mamy taty babci itp.. Na obce osoby reaguje obojętnie ale lubi im się przypatrywać... Jak już polubi to chętnie wchodzi im. Na kolana... Konatakt wzrokowy ma z każdym bardzo dobry... Ostatnio zaczęła ładnie łapać w. Końcu wie do czego służy... Gra w piłeczke... Ma taki mały motorek w domu to też załapała że służy do jeżdżenia... Jest bardzo radosnym dzieckiem.... Dodam że jak była mama często leciały bajki wtv czy też dziwny rozwój może mieć być przez telewizor który leciał nagminnie w domu a ona patrzyła na niego... Czy może to autyzm albo coś innego proszę o poradę co zrobic... Dodam że syn rozwijał się prawidłowo i nie było z nim problemu.... Ciąża przebiegała prawidłowo.. Pare razy byłam chora musiałam zarzyc antybiotyk.... Dostała 10punktow w szpitalu... Bardzo proszę o odpowiedź co robić dalej co to mzor byc ... Zrozpaczona mama

Witam Panią,
Trudno postawić diagnozę bez przeprowadzenia
badań specjalistycznych, nie widząc dziecka.
Istnieje wiele zespołów chorobowych, których objawy są
bardzo podobne do autyzmu.
Ważne jest jednak, aby odróżnić autyzm od tych zaburzeń,
gdyż właściwa diagnoza zwiększa szansę na wprowadzenie
właściwego programu terapeutyczno-edukacyjnego dla dziecka.
Przede wszystkim należy dziecko właściwie zdiagnozować.
Najlepiej w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej.
Dziecko zapewne wymaga stałych, wieloprofilowych
oddziaływań stymulujących jego rozwój.
Zapewne konieczna jest terapia logopedyczna, psychologiczna,
pedagogiczna i fizjoterapeutyczna.
Należy też uwzględnić potrzeby sensoryczne dziecka
przez terapię Integracji Sensorycznej.
Zwlekanie z diagnozą i terapią może zaś doprowadzić
do nasilenia objawów.
Proszę poprosić też o opinię o potrzebie wczesnego
wspomagania rozwoju dziecka.
Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka (WWRD) ma na celu
stymulowanie i wspomaganie rozwoju ruchowego, poznawczego,
emocjonalnego i społecznego dziecka od chwili wykrycia
pierwszych sygnałów nieprawidłowego funkcjonowania do czasu
podjęcia przez nie nauki w szkole podstawowej.
W ramach WWRD dziecko uczęszcza na zajęcia np. do poradni
psychologiczno-pedagogicznej.
Zajęcia indywidualne, wspomagające rozwój dziecka prowadzą
terapeuci; psychologowie, pedagodzy, logopedzi i fizjoterapeuci,
terapeuci SI.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl