Czy mogę wcześniej przyjąć tabletki placebo?

Czy mogę rozpocząć przyjmowanie tabletek placebo wcześniej? obecnie zastosowałam 15 tabletek czynnych, czy mogę już zacząć przyjmowanie tabletek placebo? Od ponad roku stosuje tabletki Vines, w schemacie 24 tabletki czynne, 4 placebo.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

preparat, który Pani przyjmuje zakłada schemat stosowania 24+4, czyli 24 tabletki z hormonem i 4 tabletki placebo. W obecnej chwili przyjęła Pani 15 tabletek aktywnych i zastanawia się, czy już teraz można rozpocząć te bez hormonów. Wydaje się, że należy zastosować się do zaleceń producenta preparatu, aby zachować jego pełną skuteczność. Nie pisze Pani, czy takie rozwiązanie z jakiegoś powodu sugeruje lekarz. Jeśli tak nie jest, to należy odnieść się do ulotki i przeczytać, czy są możliwe jakieś odstępstwa od danego schematu stosowania tego leku. Jeżeli natomiast są jakieś zdrowotne powody, dla których jest Pani zmuszona do przyjęcia tabletek w takim układzie, to konieczna będzie konsultacja z lekarzem ginekologiem w celu ustalenia tego, jak dalej będzie Pani przyjmowała antykoncepcję doustną. Zachęcamy zatem do zweryfikowania wiedzy z tym, co mówi ulotka oraz ewentualnie do kontaktu z lekarzem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne

https://portal.abczdrowie.pl/7-przyczyn-kiedy-antykoncepcja-moze-byc-nieskuteczna

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-wskaznik-pearla

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.