Czy mogę zażywać ten lek jeśli mam uczulenie nw penicylinę?

Czy mogę zażywać Zinnat jeśli jestem uczulona na penicylinie?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Zinnat zawiera cefuroksym i należy do grupy antybiotyków o nazwie beta-laktamy (czyli penicylin, karbapenemów, cefalosporyn). Może być stosowany przez osoby uczulone tylko na penicylinę.

Natomiast z uwagi na fakt, że Zinnat należy do cefalosporyn i może powodować tzw. reakcję krzyżową, zaleca się jednak, by, jeśli jest to możliwe, unikać również antybiotyków z tej grupy.

Więcej informacji na temat uczulenia na penicylinę pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-wyglada-uczulenie-na-penicyline.

Proszę porozmawiać z lekarzem – jeśli jest poinformowany o Pani uczuleniu na penicylinę, może zaproponować alternatywne leczenie wykluczające ryzyko związane z wystąpieniem reakcji krzyżowej.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-antybiotykow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.