Czy mogę zmienić dzień rozpoczęcia stosowania antykoncepcji?

Dzień dobry! Przyjmuje regularnie tabletki antykoncepcyjne Zoely. Mam pytanie czy mogę zacząć brać hormony jeden/dwa dni późnej, ponieważ w zeszłym miesiącu przez duży stres dostałam krwawienie o jeden dzień późnej i wtedy już brałam hormony, wolałabym dostać krwawienie przy braniu placebo ponieważ przy hormonach ten ,,okres” jest bardzo znikomy przez co czuje się ociężała i napuchnięta. Dlatego chciałabym zacząć przyjmować hormony o jeden/dwa dni późnej. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

istotą stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej jest regularność. Tabletki antykoncepcyjne trzeba przyjmować systematycznie, zgodnie z zaleceniami producenta. W przeciwnym razie nie będą one skuteczne.

Jeśli więc przesunie Pani rozpoczęcie nowego opakowania tabletek antykoncepcyjnych Zoely o jeden lub dwa dni, to obniży w ten sposób Pani ich skuteczność. Przerwy między opakowaniami nie wolno pod żadnym pozorem przedłużać. Można ją natomiast skrócić lub całkowicie pominąć.

Inne pytania o wydłużenie przerwy między opakowaniami tabletek znajdzie Pani pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wydluzenie-przerwy-przy-stosowaniu-atywii,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wydluzenie-przerwy-w-przyjmowaniu-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wydluzenie-przerwy-w-stosowaniu-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.