Czy mogło dojść do uszkodzenia przepony?

Witam. Kilka lat temu miałam bardzo silny, uporczywy kaszel trwający nieprzerwanie przez 7 dni. Po tym zdarzeniu zauwazyłam że zaczeły mnie łapać bardzo silne skurcze przepony kiedy wykonuje nagły sklon czy obrót. Przed kaszlem nic takiego nie miało miejsca. Mineło juz kilka lat a przeponę nadal łapią silne skurcze tak że czuje jak twardnieje i mocno sie napina. Biore magnez ale nic to nie pomaga. Jaka może być przyczyna, czy przepona została bezpowrotnie uszkodzona?
KOBIETA, 42 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

skurcze przepony, które zostały opisane, mogą być wynikiem różnych przyczyn, włączając w to problemy mięśniowe, nerwowe, lub związane z układem oddechowym. Przepona jest głównym mięśniem oddychania, a jej skurcze mogą być bardzo bolesne i niekomfortowe. W niektórych przypadkach mogą one być również wywołane przez stres.

Długotrwały, intensywny kaszel, taki jak ten, który Pani doświadczyła, może przeciążyć i nadmiernie rozciągnąć mięśnie oddechowe, w tym przeponę, co może prowadzić do silnego dyskomfortu lub bólu. W niektórych przypadkach kaszel może również wywołać drobne uszkodzenia mięśni lub nerwów, które mogą długo się goić.

Bezpowrotne uszkodzenie przepony jest rzadkie, ale czasami mogą występować trwałe zmiany wymagające specjalistycznego leczenia. W zależności od diagnozy leczenie może obejmować fizjoterapię, leczenie farmakologiczne, a w niektórych przypadkach interwencję chirurgiczną.

Najlepszym działaniem będzie skonsultowanie się z lekarzem, który może zalecić dalsze badania diagnostyczne i, w zależności od wyników, odpowiednie leczenie. Lekarz rodzinny lub pulmonolog (specjalista chorób płuc) może być dobrym punktem wyjścia.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/przepona

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.