Czy mój partner też powinien się przebadać na hpv?

Dzień dobry dziś odebrałam swoją cytologię i okazało się że mam pozytywny wynik na hpv. Lekarz mówi, że póki co mam się nie martwić i za 12 miesięcy iść na jeszcze jedna cytologię. Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Czy mój partner też powinien się przebadać? Pozdrawiam Magda

Redakcja abcZdrowie

Witam, wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) występuje w wielu typach (około 100!), wśród których wyróżniamy nieonkogenne i niebezpieczne – onkogenne, powodujące m.in. raka szyjki macicy. To z tego powodu diagnostyka jest tak istotna w przypadku kobiet. Typy wirusa o niskim poziomie ryzyka onkologicznego są odpowiedzialne za powstawanie kurzajek czy łagodnych zmian brodawkowych na narządach rodnych – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Ponieważ wirus rozprzestrzenia się bardzo szybko, jest duże ryzyko, że partner seksualny osoby posiadającej HPV też jest zarażony. Zdarza się często, że wirus przez długi czas pozostaje nieujawniony – dzięki działaniu układu immunologicznego – by uderzyć przy spadku odporności lub samoistnie wygasnąć po pewnym czasie, jeśli układ odpornościowy funkcjonuje poprawnie. Wszystko o wirusie HPV w naszym artykule, zachęcam do zapoznania się: https://portal.abczdrowie.pl/hpv. Trudno zatem powiedzieć, czy Pani partner mógł zostać zakażony oraz czy powinien się przebadać. Niemniej powinien oczywiście wiedzieć, o tym że wirus HPV został wykryty u Pani i podjąć decyzję o wykonaniu testów diagnostycznych. Może Pani zasugerować partnerowi samoobserwację – charakterystyczne zmiany skórne, o których wspominałam mogą być pewną podpowiedzią. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.