Czy moja ciąża będzie rozwijać się prawidłowo?

Dzień dobry, Piszę tutaj swoj pierwszy wątek. Bo już nie wiem na co mogę liczyć. Ciąża planowana. Pierwszy dzień ostatniej miesiączki 18 grudzień 2021. Dni plodne rozpoczęła się 5 stycznia 2022r. Cykle bardzo nieregularne co 38 czasem 40 dni. Poszlam do ginekologa. Widoczny jest pecheczyk ciązowy 15 mm co odpowiada 5.5 tyg. Ciazy licząc od dnia owulacji. Na usg pusty pęcherzyk ciążowy. Czy powinnam się martwić?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

martwić się na zapas nie ma potrzeby. Zapewne ginekolog zalecił Pani kolejną wizytę, która odbędzie się niebawem, aby zobaczyć, czy ciąża się rozwija.

Pusty pęcherzyk ciążowy nazywany jest inaczej ciążą bezzarodkową lub pustym jajem płodowym. Oznacza to, że mimo, że doszło do zapłodnienia, to w środku pęcherzyka nie rozwija się zarodek. Niestety ciąża bezzarodkowa jest przyczyną prawie połowy poronień na wczesnym etapie.

W tym momencie ciężko jednak cokolwiek powiedzieć na temat dalszego rozwoju ciąży u Pani. Zapewne będzie musiała Pani ponownie udać się do ginekologa i stosować się do jego dalszych zaleceń.

Podobne pytania pojawiały się już w projekcie pytań do lekarzy. Oto kilka z nich:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pusty-pecherzyk-ciazowy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-pusty-pecherzyk-ciazowy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pusty-pecherzyk-ciazowy-w-5-tygodniu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.