Czy moje problemy z połykaniem mają związek z emocjami?

Mężczyzna 28 lat. Od ponad dwóch tygodni borykam sie z uciążliwym dla mnie problemem. Nie wiem czy to natury psychicznej czy jednak coś jest na rzeczy.. Z miesiąc temu podczas obiadu zachłysnalem sie kopytkiem.. wpadło mi do tchawicy i jak to duszacy sie czlowiek kaszle.. wpada w panikę..robi sie duszno..ale po 3 sekundach udało sie go wypluć. Myślę że to tez od tego się zaczęło. Później było w porządku przez jakiś czas dopóki znowu podczas jedzenia prawie mi nie wleciało coś do tchawicy zrobiło mi sie duszno na sekundę i wpadlem w panike nie dokańczając juz jedzenia..( zaznacze ze od tego momentu bardzo uwaznie skupiałem sie na mieleniu jeszenia) i zaś powtórka była dwa tygodnie temu jedząc pizzę zachłysnalem sie czymś..wykaszalalem to. Oczywiście chwilowa panika w środku z mojej strony. Od tamtej pory jem bardzo mało takich rzeczy.. nie mam problemu z jedzeniem np. serka.. jogurtów czy serków topionych, wafelka z czekoladą..czy chipsów aczkolwiek przy takich rzeczach gryze powoli i nie biore dużych kęsów. Nie mam problemu z przełykaniem śliny, nie boli mnie przełyk ani podczas przełykania. Nie mam problemu z połykaniem cieczy czy jogurtów pitnych i szejków. Ale podczas właśnie juz prób przełknięcia stałego jedzenia po czasie mam wrażenie jakby coś mi zaciskało przełyk..albo coś mi zalegało..i nie ustaje podczas jedzenia..(i wciąż towarzyszy ta obawa z tyłu glowy ze moge sie udławić)..dopiero potem sie normuje. Czy ktoś miał podobnie czy to minie? Czy jednak musze się wybrać do lekarza nawet rodzinnego czy moze to natury psychicznej i jednak przyda sie psychoterapeuta?
MĘŻCZYZNA, 28 LAT 9 miesięcy temu

Dobry wieczór.

Aby odpowiedzieć na Pańskie pytanie w opisanym w przypadku należało by zacząć od konsultacji specjalisty gastrologa który oceni budowę gardła i przełyku, lekarz może zlecić wykonanie tomografii gardła i przełyku oraz gastroskopię .Jeśli badania nie wykaże fizycznych zmian, które mogą powodować problemy z przełykaniem wówczas zwykle wykonuje się manometrię przełyku – badanie to powinno jasno wskazać przyczynę Pana problemu. Może się okazać, że Pańskie problemy mogą mieć podłoże emocjonalne które wymaga konsultacji psychologa klinicznego ale to już zdecyduje specjalistą na wizycie stacjonarnej na której zbierze dokładny wywiad i badanie o którym wyżej pisałem.

Proszę nie bagatelizować objawów lecz zgłosić się do gastrologa który w oceni Pana objawy.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Naturopata

Dietetyk