Czy może pojawić się jeszcze akcja serca?

W6 tyg ciazy wybralam sie na usg poniewaz mialam plamienia, lekarz powiedzial ze wszystko ok, ciaze ocenil na 5-6 tyg i wymiary zarodka na 2,6 mm, brak bicia serca. W 7 tyg znow mialam usg bo mocno plamilam i zarodek mial tylko 3,6 mm i brak bicia serca. Kolejna wizyte mam w 9 tyg czyli dokladnie za tydzien i boje sie, ze nie bedzie rozpoznane bicie serca. Jakie jest prawdopodobienstwo ze plod podejmie prace serca przed 9 tyg? czy wymiary zarodka sa prawidlowe?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

ciężko określić prawdopodobieństwo tego, czy rozpoznana zostanie akcja serca zarodka. W takiej sytuacji wszystko może się zdarzyć. Prawdopodobnie ginekolog zalecił Pani wizytę w 9. tygodniu, ponieważ brak akcji serca na tym etapie ciąży będzie wskazywać na nieprawidłowy rozwój płodu, a w konsekwencji poronienie.

Proszę jednak być dobrej myśli i mieć nadzieję do samego końca. Badanie wykonane w 9. tygodniu ciąży będzie decydujące.

Jeśli chodzi o wymiary zarodka, to na początku 7. tygodnia jest to zaledwie 4-5 mm, natomiast pod koniec 7. tygodnia 11-13 mm. Wymiary, które Pani podała, odbiegają więc od normy.

Nasi eksperci odpowiadali na podobne pytania innych użytkowniczek naszego serwisu. Oto one:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-akcji-serca-plodu-w-7-tygodniu-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-akcji-serca-u-plodu-w-7-tygodniu-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-widocznej-akcji-serca-u-plodu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.