Czy jestem obecnie w ciąży pozamacicznej?

Jestem w 6 tygodniu ciąży. Podczas badania usg był widoczny zarodek, nie była widoczna akcja serca. Czy jest możliwa w takiej sytuacji ciąża pozamaciczna?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

skoro podczas badania USG zarodek był widoczny wewnątrz macicy, to w takiej sytuacji ciąża maciczna nie jest możliwa.

W przypadku ciąży pozamacicznej (nazywanej również ciążą ektopową) zarodek zamiast w jamie macicy zagnieżdża się w jajowodzie, szyjce macicy, jajniku lub w innym miejscu i z pewnością ginekolog by to zauważył podczas badania ultrasonograficznego.

Skoro jest Pani w 6. tygodniu ciąży, to akcja serca może nie być jeszcze widoczna, zwłaszcza jeśli zarodek jest zbyt mały. W takiej sytuacji lekarz zazwyczaj zaleca odczekać około tygodnia i ponownie zaprasza na wizytę podczas której istnieje szansa, że akcja serca zostanie uwidoczniona. W międzyczasie warto kontrolować wzrosty hormonu beta-HCG, który na początkowym etapie ciąży powinien szybko rosnąć.

Oto odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/niewidoczna-akcja-serca-zarodka-w-7-tygodniu-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-widocznej-akcji-serca-plodu-a-6-tydzien, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-akcji-serca-zarodka-czy-jest-szansa-ze-serduszko-zacznie-bic.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.