Czy możliwe jest rozwijanie się czerniaka w różnych miejscach?

Witam, Moja żona miała wycięte czarne znamię na plecach. Badania histopatologiczne wykazały, że wszystkie markery były dodatnie. Lekarz dermatolog powiedział, że były w wycinku rozwijające się komórki patologiczne i gdyby nie doszło do zabiegu, to kilka miesięcy później na pewno rozinął by się z tego czerniak. Czy w takim wypadku istnieją uzasadnione obawy, że takich patologicznych komórek jest teraz więcej i mogą obecnie się rozwijać w innym miejscu?

Lek. Paweł Szadkowski

Nie ma to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Niestety u niektórych osób czerniak pojawia się tylko w jednym miejscu, u innych może być obecny w kilku. Nie jest się w stanie odpowiedzieć, jak to będzie wyglądało u Pana żony. W Państwa przypadku najważniejsze jest obserwowanie zmian skórnych, a każdą, która budzi niepokój, należy badać dermatoskopowo.