Czy muszę być pod nadzorem lekarza?

Witam serdecznie, chciałabym zasięgnąć informacji na temat antykoncepcji. Mam 40 lat, od ponad 20 lat biorę tabletki antykoncepcyjne. Chciałabym odstawić-zrezygnować z tabletek. W związku z tym moje pytanie, mogę to zrobić bez żadnych skutków ubocznych, mogę je sama odstawic czy muszę być pod nadzorem lekarza? Jak zrobić żeby było dobrze? Nie chcę zrezygnować żeby zajść w ciążę. Chcę zrezygnować ze względów zdrowotnych. Jeszcze jeden temat chciałabym poruszyć, a mianowicie od stycznia tego roku zauważyłam że okres-miesiączka która zawsze była regularna i trwała 4-5 dni, od stycznia dalej regularna ale krwawienie ( brązowo-czarna) wydzielina trwa tylko 1 dzień góra 2 dni. Z góry dziękuję za odpowiedź Dominika

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli przez lata stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej nie towarzyszyły Pani żadne problemy zdrowotne, to prawdopodobnie nie ma potrzeby konsultowania tej decyzji z ginekologiem, choć warto umówić się na wizytę na 2-3 miesiące po odstawieniu tabletek.

Na pewno tak długie stosowanie antykoncepcji hormonalnej może wiązać się z wystąpieniem różnego rodzaju powikłań będących skutkiem tymczasowych zaburzeń hormonalnych organizmu. Do najczęstszych należą zaburzenia miesiączkowania, bolesne menstruacje, wahania nastrojów czy problemy z cerą. Oczywiście są to możliwe powikłania, które mogą nie wystąpić wcale lub mogą ustąpić w krótkim czasie.

Więcej informacji odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/brak-okresu-po-odstawieniu-tabletek.

Natomiast zaobserwowana przez Panią zmiana w postaci krwawienia z odstawienia – krótkie krwawienia, zmiana koloru wydzieliny może wskazywać na zaburzenia hormonalne związane ze stosowaniem tego samego preparatu antykoncepcyjnego od długiego czasu. Ta sytuacja na pewno wymagałaby konsultacji z ginekologiem, jeśli planowałaby Pani wciąż stosować pigułki antykoncepcyjne.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/plodnosc-po-odstawieniu-tabletek.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.