Czy jest to całkiem możliwe, że jestem w ciąży?

Witam 21maja zaczęłam przyjmować symonette. Tydzień później , pojawiła się miesiączka trwająca pięć dni. Tydzień po skończonej miesiączce wystąpiło plamienie jednodniowe. Dziś jest termin kolejnej miesiączki z jednak odczuwam wzmożone libido, w pochwie jest cały czas sporo wydzieliny. Czy to możliwe, że jestem w ciąży ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno to ocenić – nie napisała Pani nic na tematu stosunków płciowych, które Pani miała od rozpoczęcia stosowania antykoncepcji hormonalnej. Skuteczność pigułek antykoncepcyjnych jest bardzo wysoka przy założeniu, że pacjentka prawidłowo ją stosuje. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-wskaznik-pearla.

W Pani przypadku ważny jest przede wszystkim moment rozpoczęcia brania pigułek (czy był to pierwszy dzień cyklu, czy kolejny), a także skrupulatność i punktualność (na początku może to przysparzać problemów). Jeżeli jednak zażywała Pani pigułki zgodnie z zaleceniami lekarza lub według ulotki informacyjnej, to ryzyko ciąży jest znikome. Natomiast warto wiedzieć, że pierwsze miesiące stosowania tej formy antykoncepcji mogą odznaczać się brakiem regularności w krwawieniu z uwagi na brak równowagi gospodarki hormonalnej. Zatem możliwe jest wówczas wystąpienie krwawienia śródcyklicznego, a nawet braku krwawienia z odstawienia w przewidywanym terminie. Odsyłam do artykułu, być może rozwieje Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna.

Nie jest to nic niepokojącego, jeżeli jednak w kolejnym cyklu krwawienie z odstawienia nie wystąpi, warto zasięgnąć rady ginekologa – niekiedy konieczna jest zmiana tabletek na inne. Proszę zapoznać się z odpowiedzią na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-pojawilo-sie-u-mnie-krwawienie-podczas-brania-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.