Czy należy dziecku poprawić gips?

Co zrobić, gdy dziecku wykruszył się gips w łokciu i połowa jest miękka poprzez nieumyślne umoczenie gipsu w wodzie. Iść na wymianę, czy usztywnić samemu? Nadmienię ze zostało jej niecałe 2 tygodnie usztywnienia.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

rozumiem, że chciałaby Pani samodzielnie usztywnić dziecku rękę, a nie samodzielnie założyć nowy gips. W takich sytuacjach warto skontaktować się z lekarzem, który oceni sytuację. Być może rekomenduje on zmianę opatrunku gipsowego na ortezę, być może będzie widział potrzebę usztywnienia łokcia dziecka jeszcze na jakiś czas. Bez wątpienia, bez konsultacji lekarskiej trudno o dobrą, precyzyjną odpowiedź na Pani pytanie.

Proszę pamiętać także, że pod opatrunkiem gipsowym znajduje się opatrunek z waty, którego celem jest ochrona skóry przed podrażnieniami. Po zmoczeniu gipsu wata ulega odkształceniu, a więc w konsekwencji przestaje być optymalnie dopasowana do kończyny i tym samym nie spełnia swojej funkcji ochronnej. W tym artykule znajdzie Pani więcej informacji na podany temat: https://portal.abczdrowie.pl/zakladanie-gipsu-zlamanie-przyczyny-zakladanie-gipsu-co-zamiast-gipsu

Trzeba mieć też na względzie, że okres usztywnienia łokcia w gipsie jest tylko początkowym etapem leczenia, a ręka będzie potrzebowała najpewniej kilkunastu tygodni, by dojść do pełni sił. Nie należy przyspieszać niepotrzebnie czasu przeznaczonego na regenerację po urazach, bo może to skutkować przedłużeniem całkowitego odzyskania pełnej sprawności.

Więcej na temat kłopotów z łokciem znajdzie Pani w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/bol-lokcia-zwyrodnienie-zapalenie-lokiec-tenisisty.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.