Jak wyleczyć łokieć tenisisty u 35-latka?

Witam. Od kilku miesięcy walczę z tzw łokciem tenisisty. Żadne terapię nie przynosiły ulgi o odpuściłem fizjoterapię na jakoś czas i o dziwo było lepiej. Ale robiłem w międzyczasie rezonans magnetyczny stawu lokciowego i chciałbym Państwu przedstawić opis badania i prosiłbym o jakąś poradę. Aparat ścięgnisto mięśniowy : nieznaczny obrzęk CET zmiany przeciążeniowe . W środkowej części przyczepu śródścięgnista szczelina pęknięcia o szerokości 5 mm.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Łokieć tenisisty to przewlekła i częsta dolegliwość u osób uprawiających sport oraz wykonujących ciężkie prace fizyczne.

Schorzenie to jest zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Cechą charakterystyczną jest odczuwanie bólu po bocznej stronie stawu łokciowego.

Dolegliwości bólowe pojawiają się w wyniku przeciążenia ścięgien. Charakteryzuje się również brakiem lub niewielkim stanem zapalnym w obrębie tkanek. Dlatego też, dość często leki przeciwzapalne nie działają na to schorzenie.

Zazwyczaj ból mija w przeciągu sześciu miesięcy, czasem około jednego roku. Niestety bywają takie sytuacje, gdzie dolegliwości utrzymują się bardzo długo. Należy wtedy wdrożyć odpowiednie leczenie, polegające przede wszystkim iniekcjach na rehabilitacji.

Z przedstawione opisu badania proponujemy wizytę u ortopedy, który prawdopodobnie skieruje Pana dodatkowo na USG stawu łokciowego. Specjalista podejmie decyzję, czy będzie potrzeba wykonania iniekcji dościęgnowych, między innymi polegających na wstrzykiwaniu osocza bogatopłytkowego, toksyny botulinowej lub blokady z kortykosteroidów.

Zalecamy również wizytę u fizjoterapeuty, który wskaże odpowiedni kierunek rehabilitacji w tym konkretnym schorzeniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/lokiec-tenisisty

https://portal.abczdrowie.pl/bol-lokcia-zwyrodnienie-zapalenie-lokiec-tenisisty

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.