Czy niewielki wypadek samochodowy mógł spowodować zagrożenie dla ciąży?

Witam, mam 28 lat, jestem w 35. tygodniu ciąży, miałam wczoraj drobny wypadek samochodowy (nasz samochód stał na czerwonym świetle i drugi samochód wjechał w nas od tyłu, nie zdążywszy wyhamować - jego prędkość była niewielka). W szpitalu wykonano mi KTG max. 2 godziny po tym incydencie (to było ok godziny 20.00), plus następnego dnia rano (ok. 9.30) - oba były prawidłowe, tzn. zarejestrowały ruchy płodu + brak regularnych skurczy.

Nie odczuwam bólu w podbrzuszu, nie ma krwawienia (nie mam nawet siniaka), dziecko rusza się "normalnie". Czy w dalszym ciągu występuje niebezpieczeństwo odklejenia się łożyska? Jak długo powinnam uważać i na jakie symptomy zwracać uwagę? Pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Komplikacje takich zdarzeń, jak to opisane przez Panią, pojawiają się zwykle bardzo szybko. Dobrze Pani zrobiła, że udała się do szpitala na obserwację. Jeżeli lekarze uznali, że nic już dziecku nie zagraża, to należy im zaufać i być dobrej myśli. Oczywiście może Pani wykazać zwiększoną czujność, zwracać uwagę na objawy takie jak ból w podbrzuszu, krwawienie z dróg rodnych i twardy brzuch. W razie wątpliwości proszę się nie krępować i ponownie udać do szpitala.

Pozdrawiam serdecznie!