Czy opuszka 41mm świadczy już o tętniaku i jest wskazaniem do operacji?

W badaniu Echo serca, wyszło poszerzenie opuszki aorty do 41mm, przy aorcie (32mm). W zeszłym roku wynik był: aorta (29mm), opuszka aorty 34mm. Czy opuszka 41mm świadczy już o tętniaku i jest wskazaniem do operacji, czy narazie wystarczy obserwacja( jak często) ?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Generalnie powinno się operować tętniaka aorty dopiero od 5 cm, do tego czasu raczej wskazana jest obserwacja ale zawsze należy traktować pacjenta indywidualnie, dlatego powinien Pan być pod stałą kontrolą lekarza prowadzącego. On też powinien ustalić częstość wizyt.