Czy palenie papierosów może mieć wpływ na morfologię krwi?

dzień dobry, czy to prawda,ze otyłość, palenie papierosów, stres wpływa na wyniki krwi a dokładnie ilość wbc?Czy aby mieć niesfałszowany wynik wbc należy być na czczo?

Tak, są to czynniki które mogą się do zaburzenia wyniku badań - wartość będzie mogła być powyżej normy.
Sugeruje się, że na 2-3 dni przed badaniem trzeba powstrzymać się od picia alkoholu i ograniczyć inne używki, w tym kawę i papierosy.
Badania powinny być wykonywane na czczo, w godzinach porannych.

Pozdrawiam, dietetyk Marianna Hall ( www.nutrado.pl )