Czy po grzybicy pochwy mogły mi znowu zarosnąć jajowody?

Witam!
Po obumarłej ciąży, jakieś 2 miesiące po zabiegu, dostałam grzybicy i zapalenia. Miałam wcześniej przed ciążą laparaskopię, gdzie zostały moje jajowody udrożnione i miałam problem z zajściem w ciąże.

Teraz to zapalenie i mam pytanie: czy mi jajowody znowu zarosły, czy będę musiała znowu ten koszmar przechodzić, a bardzo się boję?:-(
Mam 35 lat i staram się od 10 lat mieć dzidziusia, więc minęło już 5 miesięcy od poronienia i nadal nie jestem w ciąży, a wiem doskonale, kiedy mam owulację.
Proszę odpowiedzieć na moje pytanie, czy po zapaleniu i grzybicy mogły mi zarosnąć znowu jajowody? Staramy się i nic:-(
Dziękuję

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Jeśli stan zapalny (nie napisała Pani czego on dotyczył, domyślam się, że w najgorszym razie było to bakteryjne zapalenie przydatków) był leczony, to najpewniej nie doszło do ponownego zarośnięcia światła jajowodów.
Proces powstawania zrostów tych narządach trwa zresztą długo, najczęściej dotyczy przypadków przewlekłego zapalenia. Grzybica pochwy natomiast nie wywołuje tak poważnych następstw. Jeśli (leczone) zapalenie na tle zakażenia bakteryjnego dotyczyło jedynie pochwy, to nie musi Pani mieć obaw co do zachowania drożności jajowodów.

Pięć miesięcy to na razie krótki okres starań od czasu udrożnienia. Jeśli po roku nadal nie będzie Pani w ciąży, proszę zgłosić się do swojego lekarza ginekologa, celem diagnostyki niepłodności.
Pozdrawiam serdecznie!