Czy podniesione ALT może być spowodowane alkoholem?

Witam. Mam 24 lata i ostatnio robiłem badanie krwi z którego wyszło Alt - 54 (norma 1-40). Czy to bardzo zły wynik i muszę całkowicie zrezygnować z alkoholu? Czy podniesione alt może być spowodowane tym iż 2 dni przed badaniem piłem jeszcze dość spora ilość alkoholu?

Lek. Paweł Szadkowski

Podwyższenie ALT świadczy o uszkodzeniu wątroby. Pana wynik nie jest bardzo zawyżony i może być wywołany nadużywaniem alkoholu w dniach poprzedzających badanie. Sugeruję nie spożywać alkoholu w nadmiernych ilościach. Badania może pan powtórzyć za kilka tygodni.