Czy powinnam poddać się zabiegowi laseroterapii?

Czy zwyrodnienia obwodowe siatkówki oka typu ślady ślimaka należy poddać zabiegowi laseroterapii? Co jeśli nie zdecyduje się na zabieg? Zaznaczę, że jestem bardzo aktywną osobą, jako instruktor narciarstwa biegowego oraz nartorolek często jestem w ciągłym ruchu po 8-10 godzin, a do tego dochodzą intensywne treningi przygotowujące mnie do triathlonu. 2 lata temu zauważono u mnie zmiany zwyrodnieniowe siatkówki w obu oczach typu ślady ślimaka i 3 okulistów potwierdziło, że wymagają laseroterapii jednak czytając, że zabieg nie daje pewności, że dojdzie kiedyś do odwarstwienia siatkówki zastanawiam się czy nie wystarczy po prostu kontrolować regularnie oczu.

Witam, rzeczywiście zmiany zwyrodnieniowe obwodu siatkówki typu ślady ślimaka są wskazaniem bezwzględnym do wykonania laseroterapii.

Ze względu na to że zabieg laserowy powoduje ograniczenie zmian siatkówki jakby scala siatkówkę z podłożem z tego powodu w tym miejscu nie dochodzi do odwarstwienia siatkówki. Ale zawsze wymaga Pani regularnych kontroli okulistycznych badania dna oka po kroplach celem oceny czy ew. nie powstały innego rodzaju zmian degeneracyjne siatkówki. Kontrola po laserze zwykle jest po 4-6 tygodniach potem co 3 miesiące potem stopniowo rzadziej. W Pani przypadku jest to o tyle ważne że uprawia Pani aktywnie sport.

Sam zabieg laserowy jest bezpieczny, nie ma po nim powikłań.

Polega na tym że podaje się krople rozszerzające źrenicę Tropikamid , potem w aparacie takim samym jaki jest na zwykłym badaniu okulistycznym podaje się krople znieczulające do oka i zakłada się specjalną soczewkę na oko aby dokładnie umiejscowić zmiany. Sam zabieg jest krótki trwa zależnie od wielkości zmian od 3-5 minut. Po zabiegu wychodzi Pani do domu. W przypadku nie wykonania lasera musi Pani zwracać uwagę na to czy nie pojawiły się błyski lub zasłona przed okiem jest to sygnał że musi się Pani pilnie zgłosić do okulisty wtedy może dojść do powstania przedarcia w skrajnym przypadku do odwarstwienia siatkówki. Oczywiście jeżeli nie chce Pani wykonywać laseroterapii musi Pani regularnie się badać i zwracać uwagę na powyższe objawy