Czy powinnam zmienić coś w diecie dziecka?

Witam moja córka waży 8,4 kg i ma 14 miesięcy. Je 3 kanapeczki na śniadanie, tubke owocowo warzywna, banana , frytki z rybka i ogórkiem z octu, budyń na kolacje około 200 ml w między czasie zje jeszcze mleczna kanapkę paluszki, i Chrupki kukurydziane. Czy powinnam coś zmienić w diecie dziecka? Na dodatek wypija około 2l wody dziennie. I nie pije mleka, bo żadnego niechce.. Co powinnam zrobić, by dziecko przybralo na wadze? Dodam że rodzice nie są jacyś wysocy i w ciąży na koniec ważyłam 60 kg.

Redakcja abcZdrowie

Witam, jeżeli ma Pani wątpliwości odnośnie wagi dziecka, proszę skonsultować to z pediatrą. Po dokonaniu pomiarów i wzięciu pod uwagę wieku dziecka, będzie on w stanie stwierdzić jakie miejsce na siatce centylowej zajmuje Pani córka i czy jest konieczność dalszej diagnostyki lub wprowadzenia zmian w diecie tak, aby była bardziej kaloryczna. Podpowiedzią może być również budowa ciała rodzica – jeśli oni nie należą do osób wysokich i są raczej drobnej budowy, istnieje prawdopodobieństwo, że podobną budowę ciała będzie miało ich potomstwo. Jeśli dziecku nic nie dolega, nie ma potrzeby szczególnego modyfikowania diety pod kątem jej kaloryczności, natomiast warto pamiętać o badaniach kontrolnych, sprawdzających m.in. poziom żelaza i ferrytyny we krwi, bowiem anemia jest jedną z najczęściej występujących chorób dziecięcych wynikających z niedoborów żywieniowych. Nawiązując do tego konkretnego jadłospisu, o którym Pani pisała, to nie do końca odpowiada on potrzebom dziecka. Sugerowałabym podawanie większej ilości warzyw oraz produktów bogatych w błonnik pokarmowy. Więcej o składnikach pokarmowych, koniecznych dziecku do właściwego rozwoju w naszym artykule: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-rocznego-dziecka. Ocet – w jakiejkolwiek postaci – nie jest wskazany w diecie dziecka i powinna go Pani kategorycznie wykluczyć. Jeśli chodzi o. frytki i rybę – proszę pamiętać, że produkty podawane dziecku powinny być raczej gotowane lub smażone na niewielkiej ilości tłuszczu i oczywiście jak najmniej przetworzone tak, aby dziecko dostawało posiłki pełnowartościowe, pozbawione pustych kalorii. Cukier oraz sól są również niewskazane, zatem raczej należy wyeliminować słodycze i przekąski typu paluszki – wystarczą owoce. Wspominała Pani, że dziecko nie pije już mleka – jest ono podstawą do roku, później nie ma konieczności podawaniu go dziecku, jeśli nie wykazuje ono takiej chęci. Niemniej trzeba wówczas pamiętać o podawaniu produktów bogatych w wapń, takich jak ser biały czy fermentowane napoje mleczne (kefir, jogurt naturalny). Jadłospis, który Pani zaprezentowała jest raczej jadłospisem człowieka dorosłego, a dieta dziecka nie powinna wyglądać tak samo jak dieta rodzica. Proszę pamiętać, że dziecko potrzebuje dużo większej ilości żelaza oraz witaminy D3, stąd logiczne jest, że również i podawane mu posiłki powinny być skomponowane pod kątem właśnie takiego zapotrzebowania. Pod tym adresem znajdzie Pani podpowiedź naszego eksperta oraz przykładowe menu rocznego dziecka, zachęcam do zapoznania się: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przykladowe-menu-dla-11-miesiecznego-dziecka. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.