Czy przeprowadzenie laparoskopii jest konieczne?

Moja mama ma 64 lata. Stwierdzono, że pęcherzyk w okolicy szyi wykazuje echo-dodatnią strukturę o średnicy 7mm, trzustka stłuszczona, pozostałe narządy bez zmian. Czy w tym przypadku konieczna jest laparoskopia? Czy lepiej nie przeprowadzać zabiegu? Czy w trakcie zabiegu może się okazać, że to nowotwór? Ciocia w tym samym wieku metodą tradycyjną miała usuwany woreczek z kamieniami i okazało się, że był nowotwór. Czy na podstawie USG można być pewnym, że to tylko kamienie?

Witam!

Kamica pęcherzykowa ma dość charakterystyczny obraz w USG. Nie przytoczyła Pani całego opisu badania, więc nie można do końca się do niego odnieść. Kamienie w pęcherzyku żółciowym zwykle są widoczne jako hyperechogenne struktury dające echo. Kamicę operuje się najczęściej jeżeli daje objawy - ostre, bądź nawracające. Bezobjawową kamicę należy zoperować w wyjątkowych sytuacjach - wskazania nieco się różnią w zależności od pacjenta, ponieważ bierze się pod uwagę bilans potencjalnych korzyści i strat. Zabieg przy bezobjawowej kamicy można rozważyć w przypadku cukrzycy, u chorych leczonych cytostatykami, lekami immunosupresyjnymi, a także w przypadku pęcherzyka porcelanowego. Pęcherzyk porcelanowy jest stanem przedrakowym - to przewlekłe wapniejące zapalenie w ścianach pęcherzyka. Kamica pęcherzykowa występuje u 70-80% chorych na nowotwór pęcherzyka, ale nie oznacza to, że ryzyko jest zwiększone przy obecności kamieni. Rak pęcherzyka długo bywa bezobjawowy i często bywa rozpoznany przypadkowo - prawdopodobnie tak było u cioci. Operacja u mamy powinna być rozważona po uzupełnieniu wywiadu. Jeżeli nie daje żadnych dolegliwości i nie są spełnione warunki wyjątkowe operacja nie jest konieczna.

Pozdrawiam serdecznie!