Czy przy padaczce można pracować w nocy?

Czy mając zdiagnozowaną epilepsję (w ciągu 7 lat jeden napad / EEG prawidłowe / dobrze reaguje na leki) bezwzględnie nie mogę pracować w nocy? (dodam, że jestem i tak typem "sowy" i prowadzę częściowo nocny tryb życia)

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

padaczka nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do podjęcia pracy nocnej, jednakże zawsze to lekarz podejmuje decyzję w oparciu o stan zdrowia pacjenta.

Praca nocą nie jest zalecana dla osób chorujących na padaczkę, zwłaszcza tych, którzy mają ataki epilepsji, do których często dochodzi nocą. W leczeniu padaczki znaczenie ma bowiem zachowanie prawidłowego dobowego rytmu oraz odpowiednia ilość snu i wypoczynku. Z tego też powodu lepiej jest podejmować pracę w stałych godzinach dziennych, a noce przeznaczyć na regenerację organizmu.

Może jednak zdarzyć się, że lekarz zezwoli na taki typ pracy, choć w tym przypadku znaczenie ma również, aby pracownik chorujący na epilepsję nie pracował w tym czasie w pojedynkę. Proszę więc porozmawiać z lekarzem medycyny pracy o takiej opcji.

Inne pytania o padaczkę w kontekście zdolności do pracy znaleźć można pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-epilepsja-moze-byc-powodem-niezdolnosci-do-pracy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-z-epilepsja-mam-szanse-na-taka-prace, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-normalnie-pracowac-z-padaczka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.