Czy spóźniająca się miesiączka ma inną przyczynę?

Witam, mam 27 lat. W grudniu poroniłam moje pierwsze dzieciątko. Od trzech miesięcy znów z mężem staramy się o dzidziusia. Mam nieregularne cykle ( średnio ok 31 dni). Teraz okes mi się spóźnia już o 4 dni (36 dzień cyklu). Od jakiegoś czasu bolą mnie poersi i od dnia spodziewanej miesiączki mam delikatne bóle podbrzusza. Wczoraj robiłam test ciążowy, ale wyszedł negatywny. Czy pomimo tego jest prawdopodobieństwo, że jestem w ciąży? Czy spóźniająca się miesiączka ma inną przyczynę? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opisane przez Panią symptomy noszą znamiona objawów wczesnej ciąży, natomiast nie sposób z pewnością ją potwierdzić. Najlepiej byłoby, gdyby powtórzyła Pani test ciążowy – prawdopodobieństwo miarodajnego wyniku zwiększa się z każdym kolejnym dniem od momentu planowanej miesiączki. Trudno powiedzieć, dlaczego test ciążowy pokazał wynik negatywny, ale niestety musi się Pani liczyć z tym, że ból brzucha i tkliwość piersi są zapowiedzią zbliżającej się miesiączki. Tutaj o najczęstszych przyczynach spóźniania się menstruacji: https://portal.abczdrowie.pl/spozniajacy-sie-okres-cykl-ciaza-stres-zmiana-klimatu-klimakterium-aktywnosc-fizyczna-odchudzanie.

Jeżeli chce mieć Pani stuprocentową pewność, proszę wykonać test laboratoryjny z krwi na wysokość poziomu beta hCG we krwi. W przypadku braku ciąży warto skonsultować nieregularności w cyklu menstruacyjnym z ginekologiem, choć zakładam, że omówiła z nim Pani kwestię podjęcia próby zajścia w ciążę – większość specjalistów zaleca, by po poronieniu odczekać 2-3 cykle zanim rozpocznie się starania na nowo. Przyczyn spóźniającej się miesiączki może być wiele, poczynając od stresu, który niewątpliwie Pani towarzyszy w związku ze staraniami o dziecko. Proszę zapoznać się z tym artykułem, analizuje problem zaburzeń cyklu: https://portal.abczdrowie.pl/nieregularny-okres-przyczyny-zaburzenia-cyklu-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.