Ketonal Forte groźny dla zdrowia?

Prosiłabym o rzetelną odpowiedź na temat szkodliwości leku ketonal forte. Słyszałam różne opinie o tym leku i w końcu nie wiem, jaka jest prawda. Interesuje mnie to, ponieważ dosyć często przyjmuję te tabletki. Ich cena nie jest zbyt wysoka, a potrafią mi pomóc. Mam bardzo bolesne miesiączki i tylko ketonal forte mi pomaga. Mam też chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa odcinka lędźwiowego i czasami tak mnie bolą plecy, że tylko ketonal forte przynosi mi ulgę. Ostatnio przeczytałam gdzieś w prasie, że lek ten jest groźny dla zdrowia. Również lekarz anestezjolog, który dawał mi blokadę powiedział, że  lepiej tego leku nie używać. Dlatego bardzo proszę o odpowiedź, jakie negatywne skutki mają te tabletki? Może rozwiązaniem będzie zastosowanie dodatkowego leku osłonowego? Osobiście nie odczuwam żadnych dodatkowych dolegliwości związanych z działaniem leku.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Ketonal Forte w dużych dawkach może powodować uszkodzenie śluzówki żołądka. Przyjmowany doraźnie nie jest niebezpieczny. Zaleca się jednak stosowanie dodatkowego leku osłonowego.

Magdalena Mroczek

Ketonal forte czyli ketoprofen to lek przeciwbólowy, który stosuje się w leczeniu objawowym zapalnych i zwyrodnieniowych schorzeń reumatycznych (reumatoidalne zapalenie stawów, osteoartrozy) oraz w łagodzeniu niektórych zespołów bólowych (bóle o umiarkowanym nasileniu, bolesne miesiączkowanie). Ketonal ma również działanie przeciwgorączkowe. Lek należy do grupy NLPZ hamuje aktywności COX-1 i COX-2.

Jeśli chodzi o działania niepożądane, to ketonal jak każdy lek nie jest ich pozbawiony. Nie znaczy to jednak, że wszystkie wystąpią u Pani. Do najczęstszych działań niepożądanych należą te ze strony układu pokarmowego. Są to bóle brzucha, zapalenie i uszkodzenie śluzówki żołądka, niestrawność, ból brzucha. Mogą pojawić się zaparcia i wzdęcia. Lek może powodować chorobę wrzodową. Jednym z działań niepożądanych są też zawroty głowy, złe samopoczucie, zmęczenie i osłabienie.

Na ulotce leku wymienione są wszystkie działania niepożądane z podziałem na częstość ich występowania. Pomimo tego lek uważany jest za bezpieczny. Nie należy jednak stosować go w sposób przewlekły, bo wtedy zwiększa się ryzyko wstąpienia uszkodzeń błony śluzowej żołądka.

Jeśli lek przyjmowany jest przewlekle, wtedy można, w celu ochrony żołądka, włączyć preparat osłonowy. Do preparatów takich należy np. Omeprazol lub Pantazol.

Tabletki ketonal forte nie są groźne dla zdrowia, ale jak każdy inny lek, należy stosować je z umiarem. Warto pamiętać, że nie leczą one przyczyny bólu i nie powinny być przyjmowane przez zbyt długi okres czasu, a na pewno nie powinny zastępować wizyty u lekarza i dalszej diagnostyki.