Czy taki wynik cholesterolu jest bardzo zły?

Witam. Robiłam badanie cholesterolu i wyszło że cholesterol całkowity 6,71 czy to bardzo zły wynik?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

normy prawidłowego poziomu cholesterolu całkowitego mieszczą się w granicach 3,9-5,2 mmol/l, czyli 150-200 mg/dl. Wynik zawsze należy jednak rozpatrywać pod kątem norm obowiązujących w laboratorium, w którym wykonywane było badanie.

Według naszych źródeł wynik mieszczący się w granicach 5,2–6,5 mmol/l, czyli 200-250 mg/dl jest alarmujący i powinien skłonić do zmiany stylu życia. Wartości wynoszące więcej niż 6,5 mmol/l (czyli powyżej 250 mg/dl) są niebezpieczne.

W związku z tym, że Pani wynik jest wyższy niż 6,5 mmol/l, powinna Pani udać się do lekarza rodzinnego i poprosić o zalecenia.

Szczegółowe informacje na temat cholesterolu całkowitego znaleźć można w naszym artykule, który znajduje się pod adresem:

https://portal.abczdrowie.pl/cholesterol-calkowity.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.