Czy taki wynik Holtera jest niepokojący?

po badaniu holtera ciśniena w dzien 115/75 a w nocy 90/60 czy trzeba się czegoś obawiać icozrobić

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w podanym przez Pana przypadku, ciśnienie na poziomie 90/60 mmHG jest za niskie i powinno być powodem do obserwacji. Niedociśnienie, zwane również hipotonią może być nawet objawem chorób ośrodkowego układu nerwowego, układu krwionośnego czy nawet nowotworów.

Do symptomów niskiego ciśnienia, należą między innymi: ciągłe zmęczenie, senność, osłabienie, również zawroty głowy czy dezorientacja. Przy nagłych wahaniach ciśnienia, mogą nawet wystąpić omdlenia i drgawki.

Czasami taki stan jest podyktowany predyspozycjami genetycznymi i w przypadku spadku ciśnienia powinno się przyjmować tabletki podwyższające ciśnienie, ale jeśli taka sytuacja jest nowością i nie występowała wcześniej, to powinien się Pan udać do lekarza, który mógłby zlecić odpowiednia badania i zaplanować ewentualne leczenie.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami poświęconymi problemowi hipotonii:

https://portal.abczdrowie.pl/cisnienie-krwi-jak-je-podniesc

https://zdrowie.radiozet.pl/Choroby/Kardiologia/Hipotonia-podcisnienie-tetnicze-przyczyny-objawy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.