Czy takie wmawianie sobie chorób wymaga wizyty u psychologa?

Witam, mam zapalenie pęcherza, sama sobie to stwierdziłam, wszytskie objawy się zgadzają, czyli pieczenie ból w podbrzuszu czasem stan podgorączkowy czyli 37 stopnii, jednak zaczęłam strasznie przez to panikować, stało się to przez (najprawdopodniej) stosunek z chłopakiem i pomimo ze nic się nie stało z prezrwatywa bo zawsze dokładnie sprawdzamy to panikuje ze ciąża:/ Co powinnam zrobić? Jest to problem z którym powinnam się wybrac do psychologa czy bardziej takie problemy idą w stronę niewiedzy seksualnej ( chciałabym dodać ze bardzo często mi się zdarza panikować)

Jeśli zauważa Pani, że panika czy lęk, a także "wmawianie sobie" (jak to Pani nazwała) problemów zdrowotnych pojawiają się w zakresie rożnych obszarów (nie tylko intymności czy seksualności), rzeczywiście warto porozmawiać o tym z psychologiem. Będzie się Pani mogła przyjrzeć zarówno schematom myślenia czy zachowania doprowadzających do nadmiernego lęku, a także wprowadzać zmiany w tym zachowaniach, które z kolei pomogą opanować lęk i wprowadzą więcej spokoju. W razie potrzeby także psycholog wyjaśni mechanizmy powstawania i wzmagania lęku, nauczy technik radzenia sobie z nim, udzieli wsparcia i psychoedukacji z zakresów Panią interesujących. Jeśli Pani trudności ograniczają się stricte do strefy intymności wówczas można skorzystać z pomocy seksuologa.
Z pomocy specjalisty- psychologa, psychoterapeuty można skorzystać z Poradniach Zdrowia Psychicznego lub NZOZach mających kontrakt z NFZ (wówczas pomoc świadczona będzie w ramach ubezpieczania NFZ) lub w gabinetach prywatnych. Na psychoterapie refundowana konieczne jest skierowanie wystawione przez lekarza psychiatrę lub rodzinnego.