Czy te krople do oczu można stosować jednocześnie?

Czy mogę używać jednocześnie (tzn. tego samego dnia) kropli do oczu Oftahist (bez recepty) i Olodon Free (na receptę)? Czy ich składniki są bardzo zbliżone?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

oba preparaty, o które Pani pyta, mają bardzo zbliżony skład. Podstawą kropel do oczu Oftahist i Olodon Free jest substancja czynna olopatadyna - w postaci chlorowodorku, którego ilość w 1 ml równa się 1mg. Reszta składników powołanych medykamentów ma za zadanie stworzyć odpowiednie środowisko do podania głównej substancji, dlatego skład nieznacznie się różni w omawianych preparatach. Zalecana dawka przytoczonych powyżej leków to jedna kropla do oka, dwa razy na dobę - z zachowaniem przynajmniej 8 godzin przerwy pomiędzy zakropleniem. Preparaty należy stosować zgodnie z podanym dawkowaniem, chyba że lekarz zaleci inne użycie.

Oba leki co do zasady można stosować zamiennie, ściśle przestrzegając podanego dawkowania. Lepiej jednak jest najpierw korzystać z jednego preparatu do czasu, aż się skończy i dopiero wtedy zacząć używać drugiego.

Proszę zapoznać się także z innymi podobnymi materiałami na naszym portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/najbardziej-przydatne-produkty-lagodzace-objawy-alergii

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-krople-do-oczu-sa-najlepsze

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.