Czy te objawy mają związek z nadchodzącą miesiączką?

3.11.2023 był pierwszym dniem ostatniej miesiączki. Moj cykl trwa 32-33 dni. Okres powinnam dostać 4-5.12.2023. dzisiaj jest 12.12 i nadal czekam na miesiączkę. Wykonałam wczoraj test wyszedł negatywny. Mam lekkie pobolewania brzucha a dzisiaj pojawił się brązowy śluz. Oprócz tego nie pojawiły się żadne inne dolegliwosci. Czy to może być ciąża czy raczej zwiastun nadchodzącej miesiączki?
KOBIETA, 29 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

objawy, które Pani opisuje, mogą faktycznie wynikać z nadchodzącej miesiączki. W pytaniu pisze Pani, że miesiączka opóźniała się około tydzień. Wykonała Pani test ciążowy i wyszedł negatywny. Ponadto pojawiły się bóle podbrzusza i brązowe plamienie. Wydaje się, że w tej sytuacji raczej są to zwiastuny nadchodzącego okresu. Jak zapewne Pani się orientuje, PMS obejmuje różne symptomy w tym te, które Pani ma, ale też mogą pojawić się na przykład bóle piersi czy wahania nastrojów.

Jeśli do tej pory miesiączki nie ma, to warto powtórzyć test ciążowy. W zależności od wyniku, trzeba będzie podjąć odpowiednie działania. Gdy wynik okaże się negatywny to tak czy inaczej konieczna będzie wizyta u ginekologa. Możliwe, że taki brak miesiączki przy brązowym plamieniu ma związek z zaburzeniami hormonalnymi bądź obecnością patologicznych zmian w drogach rodnych. Lekarz zbierze od Pani wszystkie potrzebne informacje, zbada Panią ginekologicznie, wykona USG oraz jeśli uzna za konieczne, zleci badania hormonalne. Ponadto może też pobrać cytologię, jeśli nie wykonywała jej Pani w ostatnim roku. Zachęcamy zatem do obserwacji sytuacji oraz podjęcia odpowiedniego działania. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu

https://portal.abczdrowie.pl/wtorny-brak-miesiaczki

https://portal.abczdrowie.pl/brazowe-plamienie

https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-przed-okresem-charakterystyka-owulacja-implantacja-objaw-choroby

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.