Czy te stosunki mogą zakończyć się ciążą?

Dzień dobry, od roku stosuje tabletki Slinda. W 22 dniu odbyłam stosunek bez zabezpieczenia ale bez finału w środku. W trzy dni później zaczęłam tak jak należy tabletki placebo i również tego dnia na chwilę był stosunek bez prezerwatywy później już z nią. Następnego dnia zaczęłam(czyli drugiego dnia tabletek placebo) zaczęłam przyjmować antybiotyk proxacin 500 dwa razy dziennie. Czy te stosunki mogą zakończyć się ciąża jeśli były niezabezpieczone dodatkowo?
KOBIETA, 25 LAT 3 tygodnie temu

Dzień dobry,

W ulotce leku wydanej przez producenta, nie znalazłam informacji na temat interakcji z lekami antykoncepcyjnymi.

Dla zachowania pełnego bezpieczeństwa należy przyjąć, że każdy przyjmowany antybiotyk osłabia działanie doustnej antykoncepcji hormonalnej. Z tego powodu w czasie antybiotykoterapii oraz 7 dni po jej zakończeniu należy stosować dodatkowe metody antykoncepcji.

Ważne jest aby zachować odstęp między przyjmowanym antybiotykiem,a tabletkami antykoncepcyjnymi(minimum 4 godziny). Jeśli zauważy Pani u siebie biegunkę lub wymioty spowodowane przyjmowaniem antybiotyku,to proszę postępować zgodnie z zaleceniami producenta leku antykoncepcyjnego.

Odpowiedzi innych specjalistów:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zasady-postepowania-przy-stosowaniu-antykoncepcji-hormonalnej-i-antybiotyku

Opisana sytuacja przez Panią, nie powinna zakończyć się ciąża.

Jeśli będzie miała Pani więcej pytań,to zapraszam na mojego Instagrama:

https://www.instagram.com/abczdrowie_polozna?igsh=eHIxOHNjOGc3aGd3

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska