Czy ten ból przed miesiączką jest normalny?

Witam. Jestem około 10 dni przed miesiączka.. Występują one u mnie po ciąży nieregularnie (3 lata po cc). Od wczoraj mam taki dziwny ból zazwyczaj wieczorem po lewej stronie podbrzusza ale tak jakby pachwiny, czasami promieniuje na plecy tak nisko. Czy to może być coś ze zdrowiem czy po prostu przed miesiączką takie objawy? Wizyta u lekarza póki co nie może być, bo nasza przychodnia całkowicie zamknięta a prywatnie mnie nie stać.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli dotychczas tego typu dolegliwości bólowe nie pojawiały się przy menstruacji, to zdecydowanie nie jest to podyktowane fizjologią i wymaga kontroli ginekologicznej. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/6-oznak-ze-z-twoim-okresem-jest-cos-nie-tak.

Ból w pachwinie promieniujący na plecy zasadniczo może wskazywać na wiele schorzeń – m.in. na torbiele jajnika (a nawet skrętu czy pęknięcia!), problemy z nerkami (np. kamica) czy kłopoty z kręgosłupem. Również neuropatie czy nawet zapalenie wyrostka robaczkowego będą się manifestować bólami w tej okolicy. Więcej szczegółów w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/pachwina.

Jeżeli nie ma Pani możliwości skonsultowania się z ginekologiem czy internistą, proszę zwrócić uwagę, czy nie pojawia się gorączka lub dolegliwości nie nasilają się z czasem. W takim wypadku nie należy zwlekać z wizytą – jeżeli nie w przychodni, to na opiece wieczornej czy SOR. Prawdopodobnie lepszy obraz sytuacji dałyby badania morfologiczne i diagnostyczne, w tym poziom CRP, fosfotaza zasadowa czy czynnik reumatoidalny oraz USG transwaginalne czy USG jamy brzusznej.

Zachęcam także do zapoznania się z pojęciem endometriozy, rzadkiej i mało znanej choroby, która może manifestować się podobnymi dolegliwościami: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-endometrioza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.