Czy ten brak krwawienia powinien mnie niepokoić?

Witam, Pominełam jedną tabletke antykoncepcyjną w 3 tygodniu, więc zgodnie z zaleceniami na ulotce, pominełam 7 dniową przerwe na krwawienie i zamiast tego rozpoczęłam kolejne opakowanie. Właśnie je zakończyłam i jutro powinnam rozpocząć kolejne ale w ciągu tych 7 dni nie miałam krwawienia. Zastanawiam się czy ten brak krwawienia powinien mnie niepokoić i czy mogę rozpocząć kolejne opakowanie? Ciąże już wykluczyłam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w Pani przypadku zasadny wydaje się wybór postępowania, że w 3 tygodniu - po zapomnieniu tabletki, przyjmuje się ją jak najszybciej, nawet dwie na raz. W dalszej kolejności należy rozpocząć przyjmowanie tabletek z następnego opakowania od razu po dokończeniu aktualnego, czyli bez 7-dniowej przerwy między opakowaniami. Krwawienie z odstawienia powinno u Pani wystąpić po dokończeniu drugiego opakowania. Istnieje możliwość, że skoro zapomniała Pani o zażyciu tabletek i w czasie przerwy w ich przyjmowaniu nie wystąpi spodziewane krwawienie, może być Pani w ciąży. Dobrze wtedy byłoby przed rozpoczęciem następnego opakowania preparatu skontaktować się ze swoim lekarzem.

Warto pamiętać, że tabletki antykoncepcyjne to leki hormonalne i nie mają one obojętnego wpływu na organizm kobiety. Ich regularne przyjmowanie jest bardzo ważne. Nie tylko może spowodować ich nieskuteczność, ale też może wywołać zaburzenia hormonalne. Dlatego ważne jest wypracowanie nawyku regularnego przyjmowania preparatu. Pomocne wydaje się wyznaczenie godziny przyjmowania preparatu na wieczór i wyrobienie sobie zwyczaju, by następnego dnia rano sprawdzać, czy tabletka na pewno była połknięta. Jeśli rano zorientuje się Pani, że nie połknęła tabletki, można ją połknąć bez obaw o skuteczność antykoncepcyjną.

Zapraszamy także do lektury artykułów poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominieta-tabletka-antykoncepcyjna-w-3-tygodniu-cyklu

https://portal.abczdrowie.pl/cykl-przy-braniu-pigulek-antykoncepcyjnych

https://portal.abczdrowie.pl/pominieta-tabletka-antykoncepcyjna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.