Czy to może być alergia na konkretną sierść?

Witam, mam w domu szczeniaka który ma krótką sierść dzieci się z nim bawią tak jak z psami sąsiadów które także mają krótką sierść, natomiast u teściów jest pies z długą sierścią i dzieci po kontakcie z nim dostają wysypki na dłoniach i nogach. Czy to może być alergia na wybrany rodzaj sierści? Tak samo mają po dotknięciu kota z długą sierścią, jak dotkną z krótką to jest wszystko w porządku.

Redakcja abcZdrowie

Witam, to, o czym Pani pisze jest możliwe, z tą różnicą, że alergia nie jest zależna od rodzaju sierści, a od jej... długości. Co ciekawe, nie sama sierść uczula a to, co się na niej znajduje. Mam tu na myśli: złuszczony naskórek, mocz, kurz oraz ślinę zwierzęcia. Podobnie jest w przypadku kotów – osoby uczulone na „sierść” kota, w rzeczywistości cierpią z powodu pewnego rodzaju białka znajdującego się w ślinie zwierzęcia. Zachęcam do przeczytania artykułu, poruszającego temat alergii: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-na-siersc. Nawiązując natomiast do Pani pytania – długa, bujna sierść niektórych zwierząt może w sobie pomieścić dużo więcej alergenów – nie tylko tych wspomnianych już przeze mnie, ale też – chociażby roztocza kurzu domowego. Tu znajdzie Pani więcej szczegółów, w razie gdyby była Pani zainteresowana: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-na-psa oraz garść ciekawych faktów o uczuleniu na zwierzęta: https://portal.abczdrowie.pl/co-alergicy-powinni-wiedziec-o-uczuleniu-na-zwierzeta. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.