Jak leczyć kaszel przy alergii na koty?

Mam uczulenie na koty. Stosuję leki flonidan, pronasal, olodon. Wszystkie te leki dobrze działają. Niestety męczy mnie suchy kaszel, szczególnie wieczorami i z tym nie mogę sobie poradzić. Mój lekarz alergolog nie umie mi poradzić. Stosuję neoazarinę w atakach kaszlu. Ale jej nie powinno się stosować długo. Co może mi pomóc w tym kaszlu?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Alergia na sierść kota jest dość powszechną alergią wziewną występującą zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Bardzo ważne jest rozpoznanie, w której klasie dokładnie występuje dana reakcja alergiczna.

Kot wytwarza alergeny, czyli białka, które znajdują się w ślinie oraz w jego sierści. Do głównych objawów takiej alergii, można zaliczyć: katar, uciążliwy kaszel, kichanie, świąd skóry, świąd i łzawienie oczu oraz obrzęk powiek. Bardzo często może pojawić się pokrzywka jako reakcja skórna.

Aby wyeliminować dokuczliwe objawy należałoby unikać kontaktu z kotami, a przebywanie w jednym miejscu z tym zwierzęciem ograniczać do minimum. W przypadku obecności kota w najbliższym otoczeniu, powinno się przyjmować odpowiednie leki antyhistaminowe. Dodatkowo, można by stosować antyalergiczne krople do oczu oraz w przypadku napadów kaszlu - wziewki zawierające steryd.

Jednakże, aby poprawić komfort życia i wyeliminować skutki alergii, należałoby poddać się odczulaniu. Polega to na regularnym przyjmowaniu właściwych dawek alergenu, na który występuje alergia.

Zalecamy wizytę u alergologa, aby wskazał Pani odpowiedni kierunek leczenia, aby zmniejszyć uciążliwe dolegliwości.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/rasy-kotow-ktore-nadaja-sie-dla-alergika

https://portal.abczdrowie.pl/alergia-na-siersc

https://portal.abczdrowie.pl/odczulanie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.