Czy to promieniowanie przy prześwietleniu nuklearnym nerek jest bezpieczne dla organizmu?

Witam , mój mąż będzie miał robione prześwietlenie nuklearne nerek , czy to promieniowanie jest bezpieczne dla organizmu ? Ile po tym czasie mogę przebywać z mężem jestem w 7 miesiącu ciąży

Witam serdecznie,

Przede wszystkim jeśli jest Pani w ciąży to bezwzględnie musi Pani przez kilka dni unikać kontaktu z mężem, ponieważ mąż po podaniu radiofarmaceutyku, będzie emitował promieniowanie. Koniecznie mąż musi poinformować personel Zakładu Medycyny Nuklearnej o ciąży Pani. Z pewnością mąż zostanie szczegółowo poinformowany o zachowaniu po badaniu i jakie środki ostrożności są konieczne. Co do promieniowania to w dawce, którą otrzyma mąż jest ono bezpieczne. Jeśli mąż ma jakiekolwiek wątpliwości to niech zapyta lekarza medycyny nuklearnej podczas wizyty w Zakładzie.

Pozdrawiam.