Kobieta , 22 lata

Witam! Jestem w dość trudnej sytuacji, szczególnie bardzo mnie to martwi, gdyż jestem w tym momencie za granica i w najbliższym czasie nie będę mogła skorzystać z konsultacji u lekarza, więc byłabym bardzo wdzięczna za pomoc. Mam 22 lata. Od wielu już lat leczę się na alergie - jak do tej pory prawie bezskutecznie, chociaż po półrocznym, regularnym przyjmowaniu leku X*** wysypki ustapiły, lecz pojawił się inny, o wiele gorszy problem, gdzyż zauważyłam na moim ciele ciemniejsze plamki o średnicy 0,5 - 1,0 cm na piersiach i pomiedzy nimi, które z biegiem czasu zaczęły się powiększać i robi się ich coraz wiecej. Przy ostatniej wizycie u pani doktor dermatolog (po wypisanie mi kolejnej dawki tabl. w/w)zapytalam o to - pani doktor bez bliższego przyglądania się stwierdziła, że to grzybica i zapisała tylko P*** żel. Zauważyłam również, że te same plamki zaczynają pojawiać się na rękach. Minęły dwa tygodnie jak stosuję ten lek - plamki na piersiach rozjaśniły się, ale te na rękach nie ustepują, a poza tym jest ich coraz więcej i więcej, nawet na drugiej ręce. Rozprzestrzeniają się w mgnieniu oka. Jakby nie domiar było złego - po ostatnim opalaniu (też ok. 2 tyg temu) zauważyłam jaśniejsze plamy, dosyć spore, na plecach, szczególnie na łopatkach. W pierwszym momencie myślałam, że to po prostu po opalaniu schodzi skóra, jednak myliłam się - bardzo martwię się, żeby nie okazało się to bielactwem, łupieżem pstrym lub czymś jeszcze groźniejszym. Również chciałam zapytać, czy w tej sytuacji wystarczy sam żel? Czy nie powinnam brać żadnych leków doustnych?

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam.

Trudno mi jednoznacznie stwierdzić co Pani dolega, nie mogąc obejrzeć zmian. Wydaje się jednak, że zmiany opisywane bardziej odpowiadają łupieżowi pstremu.

Jeśli wykwity nie ustępują pod wpływem leczenia miejscowego, to rzeczywiście dobrym rozwiązaniem byłoby włączenie leczenia ogólnego.

Pozdrawiam

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Dermatologia – Jeśli złość sprawia, że stajesz się blady, wściekłość z kolei powoduje, że twoja twarz oblewa się czerwienią, z powodu zimna zaś siniejesz, to takie zmiany barwy skóry są zasadne i łatwo wytłumaczalne. Gdy jednak ni stąd, ni zowąd na skórze pojawiają się czerwone plamy lub inne zmiany, mogą one być zapowiedzią rozmaitych chorób.
  • Grzybice skóry – Grzybica skóry wywoływana jest przez grzyby chorobotwórcze – dermatofity lub drożdżaki. Najczęściej spotykane postacie choroby to grzybica stóp i paznokci. Może ona również występować na włosach (łupież), naskórku, w jamie ustnej, sromie i pochwie.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach