Czy to tylko zwykłe stłuczenie kolana?

Witam ;) Wczoraj schodząc z łóżka skoczyłam na lewa nogę a prawa nadziałem się kolanem o róg stolika . Pojawiła się mała rana , lekko spuchło i zrobiło się bardzo sine . Chwilami kuleje i odczuwam momentami duży ból . Czy udać się do lekarza czy to zwykle stłuczenie ? I jaka maść polecacie ?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania. Niestety bez bezpośredniej obserwacji nie można stwierdzić, czy jest to tylko lekkie stłuczenie, czy być może doszło do poważniejszego urazu. Jeżeli dolegliwości bólowe będą się nasilać, wskazana byłaby konsultacja u ortopedy, który być może skieruje Pana na bardziej szczegółowe badanie, m.in. usg oraz rtg stawu kolanowego. Jest to obszar bardzo często narażony na różne kontuzje, które mogą znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasami w wyniku silnego uderzenia może dojść do urazu łąkotki lub zerwania więzadeł.

W przypadku silnego stłuczenia dolegliwości mogą utrzymać się przez dłuższy czas. Ulgę mogą przynieść środki przeciwbólowe. Do czasu wizyty u lekarza warto także sięgnąć po specjalne maści na stłuczenia dostępne w aptekach bez recepty. Proszę też nie nadwyrężać tej nogi. Lepiej na jakiś czas unikać intensywnej aktywności fizycznej, która mogłaby spowodować pogorszenie objawów.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułem o tej tematyce dostępnym na portalu abczdrowie.pl. Znajdzie Pan w nim więcej informacji na temat budowy kolana oraz jego kontuzji:

https://uroda.abczdrowie.pl/zwichniecie-kolana

Pomocne mogą okazać się również odpowiedzi specjalistów serwisu na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-kolana-i-stluczenie-w-rtg

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-tylko-stluczenie-kolana

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-i-obrzek-kolana-po-urazie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.