Co mam robić z tym kłuciem w kolanie?

2 dni temu grałem z grupą znajomych w piłke nożną. W trakcie grania nie brałem udziału w żadnej groźnej kontuzjogennej sytuacji ani nic narzekałem na żaden ból. Klilka godizn później, przed snem ,poczułem lekkie kłucie w kolanie. Rano obudzilem się ze słuchietętym stawem kolanowym i znacznym dyskomfortem przy zginaniu nogi. Kolano co prawda nie zsiniało, ale jest widocznie spuchniete, zwłaszcza po boku. Mocno kuleje i odczuwam bol w okolicy rzepki przy nacisku na kolano np przy wstawaniu z pozycji lezacej podpierajac sie kolanem. Mam również wrażenie ze zaczęło mi częściej "strzykać" przy zginaniu . Jestem dość wysportowany i nigdy nie miałem podobnego problemu. Czy warto zgłosić sie z takim urazem na izbe przyjęć czy raczej jest to zwykle stluczenie i lepiej leczyc opaską na kolano i brakiem sportu przez 2-3 tygodnie?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w takim przypadku powinien Pan skontaktować się z lekarzem. Proszę udać się do ortopedy, który zleci Panu odpowiednie badania i na ich podstawie zaproponuje leczenie.

Taki problem mógł się pojawić pod wpływem intensywnego wysiłku fizycznego. Jeżeli problem będzie się nasilał proszę nie zwlekać z wizytą u lekarza. W diagnozowaniu tego typu dolegliwości pomocne może być badanie rtg oraz usg kolana. Czasami lekarz może zlecić również wykonanie rezonansu magnetycznego, który będzie mógł dać bardziej szczegółowy obraz i umożliwi dokładną ocenę stawu kolanowego.

Kłucie, ból i opuchlizna kolana mogą wskazywać na schorzenia związane m.in. z uszkodzeniem łąkotki, więzadeł lub rzepki. Dzięki badaniom będzie można zweryfikować, czy nie doszło np. do zwichnięcia stawu kolanowego. Leczenie kolana zawsze jest uzależnione od rodzaju urazu. Lekarz może zalecić unieruchomienie stawu, rehabilitację oraz środki farmakologiczne – maści i leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Dość często w poważniejszych przypadkach konieczny może być zabieg chirurgiczny.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami na portalu abcZdrowie.pl:

https://uroda.abczdrowie.pl/urazy-stawu-kolanowego

Warto również zapoznać się z odpowiedziami ekspertów portalu na podobne tematy:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-i-klucie-odczuwane-w-kolanie-podczas-gry

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/klucie-i-bole-w-kolanie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.